حرکت داعشی بر خلاف روح تمدن اسلامی وموجب وارونه جلوه دادن ارزش های جامعه اسلامی است

  • بازدید:
  • تاریخ: سه شنبه، 21 مهر ماه، 1394
  • موضوع: اخبار

قائم بنیادشهید وامور ایثارگران اسلام را برخلاف حرکت داعشی پایه گذار تمدن بشری معرفی کرد وگفت: در حال حاضر شاهد حرکت خلاف روح تمدن اسلامی و مسلمانان توسط بعضی کشورهای به ظاهر اسلامی در منطقه هستیم که هدف همه آنان وارونه جلوه دادن ارزش‌های جامعه اسلامی و معرفی روحیات اسلام به شکلی ضد تمدنی و همچنین معرفی مسلمانان به عنوان مردمی غیر متمدن است.n00137128-b


خستین همایش ملی تمدن نوین اسلامی روز پنج‌شنبه ۱۶ مهر ۹۴ با حضور سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، کامیار ثقفی رییس دانشگاه شاهد و جمعی از دانشمندان و پژوهشگران این حوزه در سالن همایش‌های امام خمینی (ره) دانشگاه شاهد همزمان با پخش پیام تصویری آیت الله جوادی آملی به این همایش آغاز شد.
سردار محسن انصاری در این همایش با ابراز امیدواری برای استمرار برپایی این‌گونه همایش‌ها و استقرار این تمدن بزرگ در کشور ما و سایر بلاد اسلامی گفت: در این صورت کشورهای اسلامی به عنوان کشورهایی با تمدنی بزرگ در دنیا معرفی می‌شوند.
وی اظهار داشت: برپایی این همایش در دانشگاه شاهد به عنوان یک مرکز ارزشی و در کنار حرم بنیان‌گذار انقلاب اسلامی به عنوان مایه و برکت تمدن اسلامی و همچنین مزار ۲۰ هزار شهید انقلاب اسلامی به ادامه این راه پر افتخار کمک می‌کند.
وی با اشاره به جایگاه اسلام در تمدن بشریت گفت: تمدن فعلی جهان برآیندی از تلاش ملل مختلف در طول تاریخ است اما سهم اسلام در ایجاد تمدن امروز بشریت بسیار برجسته تر است به شکلی که غربی‌ها نیز به اینکه تمدن امروز دنیا مدیون تمدن اسلامی است اعتراف دارند.
قائم مقام بنیاد تصریح کرد: قرآن به عنوان منبع اصلی تمدن ساز، فرمایشات پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) همیشه به عناصر تشکیل دهنده تمدن مانند علم، امنیت، تعاون، عدالت، خردورزی، نظامات اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی و تعامل درونی اقوام و کشورها با سایر جوامع به عنوان عناصر تمدن ساز تأکید کرده‌اند.
وی عنصر اصلی در ایجاد تمدن را علم معرفی کرد و گفت: قرآن کریم، پیامبر اسلام (ص) و امام علی (ع) با مشخص کردن جغرافیای دانش پژوهی تا حد وجوب علم پیش رفته‌اند. قرآن کریم نیز با تفاوت قائل شدن میان انسان‌های دانا و نادان در آیه ۹ از سوره زمر تکلیف این افراد را روشن کرده است.
وی خاطر نشان کرد: امامان پنجم و ششم شیعیان یک نهضت بزرگ علمی را در جهان بنیان گذاری کرده‌اند و ما نیز افتخار شاگردی مکتب امام باقر (ع) و امام صادق (ع) را داریم. سابقه وجود تمدن در کشورهای اسلامی نشان می‌دهد این کشورها دارای تولید فکر، اندیشه و ثروت معنوی که ملت‌های فقیر و کم ثروت را تمدن ساز می‌کند هستند.
وی با تأکید بر اینکه کشورهای اسلامی با بینش اخلاقی کریمانه تمدن‌های بزرگی را شکل داده‌اند گفت: با اینکه بیش از ۱۰ قرن از تمدن پیامبر اکرم (ص) و گسترش چشم گیر آن در حوزه‌های جغرافیایی از آندلس تا چین گذشته است تمدن اسلامی فراتر از حوزه جغرافیایی و خاستگاه خود پیش رفته، اجتماعات بزرگی را در بر گرفته و حیات اجتماعی ملت‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.
وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در گذشته برای تضعیف تمدن اسلامی گفت: در قرون ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ تمرکز بیشتری بر این مسئله شده است و دینی که تمدن ساز است به عنوان افیون جامعه معرفی شده است همچنان که نخست وزیر انگلیس با اشاره به قرآن گفته بود تا زمانی که قرآن در دست مسلمانان باشد اروپاییان نمی‌توانند بر اسلام مسلط شوند.
دکتر محسن انصاری تأکید کرد: دانشمندان اسلامی اندیشه تمدن را به اروپا وارد کردند ولی امروز در دنیا و جهان اسلام اقداماتی انجام می‌شود که خلاف روح تمدنی اسلام است مانند حرکت داعشی در منطقه، جنگ‌های نیابتی و تخریب نمادهای تمدنی در کشورهای اسلامی که همگی به دنبال نشان دادن اسلام به عنوان دینی ضد تمدن هستند.
وی تصریح کرد: فاجعه منا در حج تمتع سال جاری نیز ساخته دست آنان بود تا مسلمانان را انسان‌هایی معرفی کنند که در بزرگ‌ترین مناسک دینی خود به شکلی ضد تمدنی و وحشیانه حرکت می‌کنند و با این کار روحیه تمدن اسلامی را این‌گونه جلوه دهند.
وی گفت: در حال حاضر شاهد حرکت خلاف روح تمدن اسلامی و مسلمانان توسط بعضی کشورهای به ظاهر اسلامی در منطقه هستیم که هدف همه آنان وارونه جلوه دادن ارزش‌های جامعه اسلامی و معرفی روحیات اسلام به شکلی ضد تمدنی و همچنین معرفی مسلمانان به عنوان مردمی غیر متمدن است.
قائم مقام بنیاد خاطر نشان کرد: منابع اسلامی، قرآن، سیره پیامبر اکرم (ص) و فرمایشات ائمه اطهار (ع) دارای روحیاتی تمدنی است که همگی بر عناصر تشکیل دهنده تمدن تاکید دارند. اسلام بر خلاف این حرکت داعشی، پایه گذار تمدن بشریت و مروج تمدن بزرگی است که دنیا مدیون آن است.
وی با اشاره به اینکه نیاز امروز داشتن یک تمدن نوین و بزرگ اسلامی است گفت: بنابر فرمایشات رهبر معظم انقلاب هدف نهایی چیزی جز ایجاد تمدن درخشان اسلامی نیست و راهکار نیل به این هدف باب شناسی شاخص‌های تمدنی قرآن مجید که تمدن اسلامی را از سایر تمدن‌ها متمایز می‌سازد است.
وی گفت: نیازهای بشری که مبتنی بر تحقیق و پژوهش است در زمان کم و به شکلی پایدار و قوی محقق می‌شود. دانشگاه شاهد نیز به عنوان یک دستگاه ارزشی در کشور پایه گذار این حرکت بزرگ تمدنی است که امیدواریم این حرکت فقط محدود به این دانشگاه و این پژوهشگران نباشد و ما شاهد توسعه آن در کشورهای اسلامی باشیم.


کلمات کلیدی:

بازگشت

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 سایه آشفتگی تروریسم بر امنیت انرژی  [ پنجشنبه، 30 مهر ماه، 1394 ] 936 مشاهده
 اندک بی احترامی به حجاج ایرانی موجب عکس العمل  [ شنبه، 11 مهر ماه، 1394 ] 859 مشاهده
 دستور رئیس جمهور برای دفاع از حقوق ۷۰ هزار جانباز شیمیایی  [ چهارشنبه، 14 خرداد ماه، 1393 ] 1284 مشاهده