یادواره عملیات والفجر ۱ در مشهد برگزار می شود

  • بازدید:
  • تاریخ: جمعه، 4 ارديبهشت ماه، 1394
  • موضوع: اخبار

یادواره عملیات والفجر ۱ و بزرگداشت فرماندهان شهید با سخنرانی محمد باقر قالیباف همچنین روایت‌گری وقایع عملیات والفجر ۱ توسط آقایان موحدی و مصباحی سوم اردیبهشت‌ماه در مشهد مقدس برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری ایثارگران به نقل از خبرگزاری حیات ، مدیرعامل سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد گفت: یادواره عملیات والفجر ۱ و بزرگداشت فرماندهان شهید احمد ملک‌نژاد، شهید مهدی قرصه زر و شهید دودمان به همت هیئت انصار المهدی (عج) و فرهنگ سرای پایداری و با حضور خانواده این شهدا، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، مقامات کشوری و استانی و سخنرانی محمد باقر قالیباف همچنین روایت‌گری وقایع عملیات والفجر یک توسط موحدی و مصباحی سوم اردیبهشت‌ماه، همزمان با نماز مغرب و عشا در تالار نور واقع در خیابان آبکوه مشهد مقدس برگزار می‌شود.


لازم به ذکر است سه ماه پس از انجام عملیات ناموفق والفجر مقدماتی، عملیات والفجر ۱ در منطقه شمال غربی فکه تا بلندی های حمرین طرح ریزی و در ساعت ۲۲ و ۱۰ دقیقه ۲۰ فروردین ماه ۱۳۶۲ با رمز یا الله – یا الله – یا الله حمله یگان های سپاه و ارتش به فرماندهی سرهنگ علی صیاد شیرازی فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
پس از زمان عملیات ثامن الائمه (ع) که به شکست حصر آبادان انجامید، تا آغاز عملیات والفجر یک همواره برای در هم کوبیدن خط دشمن و گرفتن فرصت عکس العمل از آنها از تاریکی شب و ساعات استراحت نیروهای آنان بهره گرفته می شد، اما در این عملیات روش هجوم در پوشش آتش تهیه برای در هم کوبیدن دشمن برگزیده شد و بر این اساس عملیات با اجرای آتش انبوه توپخانه شروع شد به شکلی که ۶۰ هزار گلوله توپ بر مواضع عراقی ها فرو ریخت و این تا آن زمان بی سابقه بود.
در پایان این عملیات تعداد ۶۷۵۰ تن از نیروهای دشمن کشته، زخمی و اسیر شدند و ۹۸ دستگاه تانک و نفربر زرهی منهدم، ۵ فروند چرخبال ساقط و سه واحد ۵۵۰ نفری جیش الشعبی، سه گردان کماندویی و ۴ گردان مکانیزه آسیب دید.
همچنین بخشی از بلندی های حمرین، چندین روستا در حاشیه رودخانه دویرج و پاسگاه مرزی پیچ انگیزه آزاد شد که در مجموع ۱۵۰ کیلومتر وسعت را در بر می گرفت.


کلمات کلیدی:

بازگشت

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 رهبرانقلاب:ایستادگی باتقویت اراده ها  [ چهارشنبه، 4 آذر ماه، 1394 ] 1208 مشاهده
 بررسی دو طرح مهم درباره رزمندگان و ایثارگران درمجلس  [ چهارشنبه، 14 خرداد ماه، 1393 ] 1458 مشاهده
 وظایف ستاد ویژه رسیدگی به حادثه منا ابلاغ شد  [ شنبه، 11 مهر ماه، 1394 ] 954 مشاهده
 شهداء و ایثارگران ، الگوی راستین جوانان و نوجوانان  [ جمعه، 28 فروردين ماه، 1394 ] 1762 مشاهده