بابد به صورت منطقی و حساب شده از حقوق و منافع جامعه ایثارگران حمایت کنیم

  • بازدید:
  • تاریخ: پنجشنبه، 5 تير ماه، 1393
  • موضوع: اخبار

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم معارفه مدیرکل دفتر امور مجلس و هماهنگی استان ها، گفت: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باید تا پایان سال جاری عملیاتی شود که تاکنون ۵۹.۳ درصد از مواد این قانون اجرایی شده و آیین نامه سایر مواد در بنیاد و دولت در حال بررسی است.

مراسم معارفه احمد مهاجری به عنوان مدیرکل دفتر امور مجلس و هماهنگی استان های بنیاد با حضور سردار محسن انصاری، قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی فقیهی، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد و مدیران کل و کارشناسان بنیاد، در دفتر این معاونت برگزار شد.


سردار انصاری، هدف از برگزاری این جلسه را معرفی احمد مهاجری به عنوان مدیرکل دفتر امور مجلس و هماهنگی استان ها خواند و گفت: وی با توجه به لیاقت، ظرفیت و توانمندی های خود به عنوان سرپرست این حوزه، مسوولیت های محول را به نحو احسن انجام داده است.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید بر اینکه ماموریت این معاونت، پشتیبانی حقوقی و قضایی از سازمان و جامعه هدف و برقراری ارتباط هدفمند با قوا در جهت انجام وظایف خود است، افزود: معاونت حقوقی سایر دستگاه ها وظیفه پشتیبانی حقوقی و قضایی از سازمان خود را بر عهده دارند ولی در بنیاد علاوه بر این وظیفه، حمایت حقوقی جامعه شاهد و ایثارگر نیز بر عهده این معاونت است که این خود نشانگر تفاوت معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد با سایر دستگاه ها است.

سردار انصاری با اشاره به اینکه شرایط و نیازهای جامعه روز به روز تغییر می کند، گفت: حمایت قضایی از ایثارگران و پشتیبانی حقوقی از سازمان باید به شکلی متناسب با تغییرات باشد و در حال حاضر که ۳ میلیون نفر انسان وارسته از جامعه ایثارگری تحت پوشش خدمات بنیاد هستند، پاسخ گویی ما نیز باید متناسب با این نیازها تغییر کند.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: این سازمان باید با توجه به تغییر شرایط محیط، تغییراتی در روش ها و شیوه های کار خود اتخاذ کنند و این معاونت نیز باید به شکلی دینامیک و غیر ایستا با جامعه هدف خود تعامل داشته باشد چون بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری، سازمانی که نو به نو دچار تغییر و تحول نشود، می میرد.

وی با اشاره به حضور حجت الاسلام و المسلمین شهیدی، نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در بنیاد و ایجاد تعامل بسیار خوب با سایر سازمان ها که به وجود آمده است، گفت: آمادگی و پتانسیل لازم برای حمایت قضایی از سازمان و جامعه هدف و همچنین تعامل با قوا و سایر سازمان ها نیازمند الزامات مدیریتی، ساختار و کارکنان خبره و متعهد است.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید بر استفاده از نیروهای خبره، مجرب و دلسوزی که منافع سازمان را بر منافع شخصی، حزبی و گروهی ترجیح می دهند، ادامه داد: مدیریت جهادی و حمایت از جامعه هدف بنیاد با استفاده از عناصر جهادی در این سازمان تحقق می یابد.

سردار انصاری افزود: بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری، مدیریت جهادی در راستای مرتفع کردن مشکلات مردم با خدمت به مردم، نیتی خدایی، خلوص و درایت و علم حاصل می شود که این مولفه ها باید با انگیزه ای بالا و تلاشی شبانه روزی در این سازمان و معاونت بنیاد، بیش از پیش تقویت شود؛ همچنین وجود تشکیلات و ساز و کارهای مناسب در یک مجموعه، می تواند در کنار عناصر جهادی، فنی و خبره به بهبود فعالیت سازمان کمک شایانی داشته باشد که در صورت ارتقای مدیریت جهادی، اصل بهره وری و خروجی بالا با حداقل امکانات، امکان پذیر می شود.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ۲ مسئله برون سپاری، خرید خدمات و استفاده از بخش خصوصی در معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد، گفت: در صورت استفاده از بخش های خصوصی باید در نظر داشت که این افراد، محرم و دلسوز انقلاب و جامعه ایثارگری بوده و به دنبال سوء استفاده از فرصت های پیش آمده نباشند.

وی در مورد استفاده از توانمندی های داخل سازمان برای توانمند سازی استان ها و استفاده از کارشناسان ستاد، گفت: نبود کارشناس در استان ها با افزایش تعامل و رفت و آمد با استان ها و برگزاری دوره های آموزشی مرتفع می شود و توجه به این امر می تواند کارشناسان استانی را در راستای تلاش برای دفاع از منافع ایثارگران خبره کند.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تهیه و تنظیم لوایح و آیین نامه ها، گفت: قوانین و مقرارت خاص در زمینه امور ایثارگران می تواند متناسب با شرایط و نیازهای جامعه ایثارگری تغییر یابد که در این صورت باید با برخوردی منطقی و حساب شده از حقوق و منافع جامعه هدف حمایت کنیم.

سردار انصاری گفت: حضور نمایندگان ایثارگر در مجلس شورای اسلامی به عنوان فرصت و کمک بسیار خوبی برای بنیاد تلقی می شود که این فرصت در هیچ دوره ای از مجلس تا این حد نبوده است پس باید با حفظ روابط خوب بنیاد شهید و امور ایثارگران با مجلس در راستای بهبود این روابط و کمک گرفتن از آنان به منظور مرتفع کردن مشکلات جامعه ایثارگری کوشید.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: بنا بر تاکید دکتر حسن روحانی، رییس جمهور، قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باید تا پایان سال جاری عملیاتی شود که تاکنون پنجاه و نه و سه دهم درصد از مواد این قانون اجرایی شده و آیین نامه سایر مواد در بنیاد و دولت در حال بررسی است.

سردار انصاری با اشاره به اینکه بسیاری از ایثارگران با حقوق خود آشنایی کمی دارند، گفت: از جمله وظایفی که این معاونت باید در دستور کار و اولویت برنامه های خود قرار دهد، آموزش حقوقی کارکنان و جامعه ایثارگری و آشنا کردن آنها با قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان و قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران است؛ ایجاد ارتباطات هدفمند و همچنین دفاع از حقوق سازمان، پرسنل، مدیران و جامعه ایثارگری نیز باید در این معاونت در نظر گرفته شود، چون تمام مدیران بنیاد، مدافع حقوق ایثارگران هستند.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران تاکید کرد: این معاونت می تواند با استفاده از ساز و کارهای ارتباطی و بهره گیری از اردوهایی که توسط معاونت فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد برای جانبازان و سایر ایثارگران و خانواده های آنها برگزار می شود و با توجه به فراخور حال گروه های حاضر در این اردوها به برگزاری دوره های آموزشی برای آنها بپردازد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی فقیهی، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد در خصوص فعالیت های این معاونت، گفت: اگر اقدامات زیر بنایی و روزمره در سطح بنیاد توسط این معاونت پایه ریزی شود، بستر اجرای قانون و برخورد با متخلفان بیش از پیش فراهم می شود که در این صورت، فصل الخطاب در تشخیص معیار، باید کارشناسان زبده این معاونت باشند.

وی ادامه داد: با بررسی قوانین موجود، ارایه طرح و بودجه و پی گیری این امور در دولت و مجلس و همچنین رسیدگی به دعاوی حقوقی بنیاد، سعی داریم بدون عجله و با جلوگیری از هرگونه دخالت در سازمان های تابعه بنیاد، وظایف اصلی این معاونت را اجرا کنیم.

شایان ذکر است، در پایان حکم احمد مهاجری به عنوان مدیرکل دفتر امور مجلس و هماهنگی استان ها در بنیاد که از سوی حجت الاسلام و المسلمین شهیدی، نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در بنیاد ابلاغ شده بود، توسط سردار انصاری به وی اعطا شد.


کلمات کلیدی:

بازگشت

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 وزیر اطلاعات: تنها راه عزت، ادامه راه شهداست  [ سه شنبه، 4 اسفند ماه، 1394 ] 1278 مشاهده
 وظایف ستاد ویژه رسیدگی به حادثه منا ابلاغ شد  [ شنبه، 11 مهر ماه، 1394 ] 1228 مشاهده
 معاینه و درمان ۶۴ جانباز شیمیایی توسط پروفسور اشتانسل  [ چهارشنبه، 14 خرداد ماه، 1393 ] 1629 مشاهده
 خلوص ایثارگران موجب احساس مسئولیت بیشتر می شود  [ جمعه، 28 فروردين ماه، 1394 ] 1879 مشاهده
 وداع مردم مشهد مقدس با پیکر مطهر مادر شهید صیاد شیرازی  [ پنجشنبه، 7 مرداد ماه، 1395 ] 729 مشاهده