تشریح اولویت های بنیاد شهید توسط حجت الاسلام والمسلمین شهیدی

  • بازدید:
  • تاریخ: پنجشنبه، 5 تير ماه، 1393
  • موضوع: اخبار

نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اولویت های بنیاد، گفت: نخستین اولویت، ایجاد تعامل با سازمان ها، مجلس و ائمه جمعه است و باید از خمودگی ها و پیمودن مسیرهای تکراری پرهیز شود.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی شهیدی صبح امروز چهارشنبه ، ۴ تیر در نخستین روز از همایش فصلی معاونین و مدیران کل استانی و ستادی بنیاد شهید و امور ایثارگران که در مجتمع شهید رسول زاده آغاز شد ضمن بیان اولویت های بنیاد، مبانی کار و سیاست کاری، انتظارات خود را از مدیران کل بنیاد شهید و امور ایثارگران در سراسر کشور بیان کرد.


وی در تشریح این اولویت ها گفت: نخستین اولویت ما ایجاد تعامل با سازمان ها، مجلس و ائمه جمعه است که تا پیش از این دوره در این تعاملات فاصله ایجاد شده بود و ما به این تصمیم رسیدیم که باید تعاملات لازم در این زمینه برقرار شود و از سوی دیگر برداشتن دیوار بی اعتمادی بین جامعه ایثارگران و بنیاد به عنوان اولویت بعدی است چرا که کمرنگ شدن آن باعث شده بود ایثارگران، سخنان مسوولان بنیاد را باور نکنند، بنابر این ما باید صداقت پیشه کرده و به وعده های خود عمل کنیم و اگر نمی توانیم کاری انجام دهیم وعده آن را ندهیم.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با اشاره به اینکه ایجاد آرامش در بنیاد و جامعه هدف از اولویت های دیگر ما است، افزود: در گذشته نا آرامی هایی در این رابطه وجود داشت که برخی از رسانه ها نیز به آن دامن می زدند بنابر این باید بدانیم اگر رفتار بنیاد به گونه ای باشد که باعث ایجاد نا آرامی در جامعه شود موفقیتی کسب نخواهد شد به همین دلیل باید در راستای افزایش آرامش به دست آمده طی ماه های اخیر بیشتر تلاش کرد.

وی رسیدگی به مسئله اشتغال فرزندان شهدا را یکی دیگر از اولویت های مهم بنیاد در جامعه بزرگ هدف دانست و گفت: اولین راهکار ما در این زمینه، استفاده از پتانسیل های جامعه شاهد و ایثارگر و به کارگیری آنان در بنیاد بود که مطابق با آن مقرر شد فرزندان جامعه ایثارگری،جایگزین پرسنل بازنشسته بالای ۳۰ سال خدمت و پرسنلی که به بنیاد مامور شده بودند شوند و بر این اساس تاکنون ۴۰۰ نفر از فرزندان جامعه هدف در بنیاد شاغل شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی ادامه داد: همچنین جهت اشتغال زایی و رسیدگی به وضعیت متقاضیان کار شاهد و ایثارگر، برنامه هایی در بنیاد طراحی شده است، مانند طرح تکاک که امیدواریم با همکاری مسوولان در سراسر کشور به نتیجه برسد و ظرفیت های خوبی را برای اشتغال زایی فراهم آورد.
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: یکی دیگر از اولویت های ما رسیدگی به وضعیت نیروها و  پرسنل بنیاد است زیرا باید به مسایل معیشتی و حقوقی آنان توجه شود اگرچه حرکت هایی نیز در این راستا انجام شده اما باید چابک سازی و جانشین پروری از فعالیت ها و دغدغه های اصلی بنیاد باشد.

وی همچنین با اشاره به ضرورت خلاقیت و نوآوری در امور بنیاد گفت: باید از خمودگی ها و پیمودن مسیرهای تکراری در مدیریت امور مختلف بنیاد پرهیز شود که البته در این مورد نیز شورای معاونان برنامه ریزی هایی داشته و شاید بخشنامه هایی در این خصوص به دست مدیران کل رسیده باشد، به عنوان مثال برخی از استان ها در تبلیغ و اطلاع رسانی فعالیت های مثبت بنیاد نظیر ساماندهی گلزارهای شهدا ضعیف هستند و باید با به کارگیری خلاقیت و نوآوری تقویت شوند.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی همچنین در مورد ارتقا و بهبود وضعیت اماکن بنیاد، اظهار داشت: اگر سازمان ما سازمانی افضل است باید از هر حیث افضل باشد اگرچه ما اهل افراط و تفریط نیستیم اما باید با توجه به ظرفیت های موجود با بازسازی، خریداری و یا در صورت نیاز ساخت اماکن جدید در صدد بهبود اماکن اداری بنیاد اقدام کنیم و این مسئله همچنین باید در مورد خودروهای در اختیار بنیاد نیز لحاظ شود.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به شرایط و ظرفیت تشکل های شاهد و ایثارگر، خاطرنشان کرد: از گذشته فرزندان ایثارگران در قالب تشکل های مختلف فعالیت هایی داشتند اما موازی کاری زیاد بوده و برنامه مشخصی نداشتند و به همین دلیل سعی کردیم این تشکل ها زیر نظر مرکز دانش پژوهان هدایت شوند به همین دلیل انتظار داریم در استان ها نیز این رویه با تعامل مرکز دانش پژوهان شاهد و ایثارگر و مدیران کل استان های بنیاد استمرار داشته باشد.

وی در ادامه به بهبود مراکز دانشگاهی، رسیدگی به وضعیت نخبگان جامعه هدف و رفع مشکلات ۱۴۰ هزار دانشجوی ایثارگر اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به برخی مراجعات، هماهنگی هایی با مسوولان بانک دی انجام شده و قرار است مبلغ ۲۰ میلیارد تومان برای تخصیص وام قرض الحسنه برای این حوزه در نظر گرفته شود تا در صورت نیاز اقدام شود که این مبلغ بین استان ها تقسیم شده است تا تخصیص وام بین ۱ تا ۵ میلیون با نظر و دستور مدیران کل استان ها انجام شود.

معاون رییس جمهور در پایان ابراز امیدواری کرد که این همایش فصلی بتواند موجبات ارتقا و تعالی بنیاد شهید و امور ایثارگران را در بخش های مختلف فراهم آورد.

شایان ذکر است، همایش فصلی معاونین و مدیران کل استانی و ستادی بنیاد شهید و امور ایثارگران از ۴ تیرماه تا ۵ تیرماه جاری به مدت ۲ روز در مجتمع شهید رسول زاده برگزار می شود.


کلمات کلیدی:

بازگشت

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 موفقیت در دفاع مقدس نتیجه همراهی علم و ایثار بود  [ جمعه، 28 فروردين ماه، 1394 ] 1822 مشاهده
 رفع معضلات،جدی گرفتن اقتصادمقـاومتی  [ يكشنبه، 3 آبان ماه، 1394 ] 1196 مشاهده
 ۴۳ شهید گمنام ، میهمان ماه محرم  [ پنجشنبه، 24 مهر ماه، 1393 ] 2367 مشاهده